عکاسی تبلیغاتی
عکاسی تبلیغاتی حوزه دشواری است که گونه های مختلفی از هنر را نیز در خود دارد . عکاس باید نگاه تیز بینانه و موثر در اجرا داشته باشد ، به همان شیوه ای که مشتری نیازهای خود را می سنجد . همکاری با تاجران ، اشتیاق آنها در ارائه کردن محصول جدید مخصوصا در دوران موفقیتشان یکی دیگر از جنبه های صنعت است.


عکاسی تبلیغاتی چیست؟
زمانی که شما به یک آگهی تبلیغاتی نگاه می کنید ، چه نکته ای اول از همه توجه شما را جلب می کند ؟ نوشته ای که در تبلیغ است ؟ احتمالا نه ، اگر شما از آدم ها خوشتان می آید اول به عکس نگاه می کنید . معمولا در تبلیغات این عکس ها هستند که چشم بیننده را به خود جلب می کنند و باز هم همین عکس ها هستند که تعیین می کنند بیننده خیلی دقیق به تبلیغ توجه کند یا به صورت گذرا .
این عکس ها تنها نباید جذاب و با کیفیت بالا باشند بلکه باید جالب و چشم گیر باشند . این عکس ها نباید فقط توجه بیننده را به خود جلب کند بلکه باید بیننده را وسوسه کند تا آن محصول را بخرد و یا از سرویسی که آن برند ارائه می دهد استفاده کند .

 
 
 

کالا ها می توانند زمانی که در حال استفاده هستند یا با یک پیش زمینه سفید عکاسی شوند . با افزودن افکت های تصویری و جلب نظر مشتری محصول می تواند حتی در شرایط غیر معمول نیز عکاسی شود . عکس های تبلیغاتی بعضا حتی در تبلیغات چاپی نیز مورد استفاده قرار می گیرند مثل تبلیغات در روزنامه ها و مجلات .
این عکس ها حتی در تبلیغات آنلاین ، تبلیغات محیطی ، در گوشی های موبایل و حتی تبلیغات تلویزیونی .
عکاس تبلیغاتی چه کار می کند ؟
یک عکاس به منظور رسیدن به ایده های خوب تبلیغاتی باید بداند که از یک محصول چگونه عکاسی کند ، او اول باید بفهمد که چه مدل عکس های تبلیغاتی نیاز است؟ به همین منظور او قبل از آغاز عکاسی با صاحب کالا دیدار می کند . در این دیدار صاحب کالا به طور واضح و شفاف باید به عکاس بگوید که منظور از این عکاسی چیست و او به عنوان سفارش دهنده چه پیامی را میخواهد به مخاطبین خود بدهد؟ بعد از آن عکاس موارد لازم برای عکاسی را فراهم می کند .
یکی از موضوعاتی که عکاس باید به آن توجه کند لوکیشن عکاسی است که با توجه به موضوع عکاسی فضای آن فرق می کند . مثلا بعضی از عکاسی ها استودیویی است در حالی که بعضی عکاسی ها در فضای باز انجام می شود .

در بعضی عکاسی ها مدل نیز حضور دارد . مثلا حین استفاده از آن سرویس یا در دست گرفتن محصول عکاسی انجام می شود . البته در عکاسی هایی که خدمت و یا سرویسی ارائه می شود بهتر است که از خود نفرات حرفه ای سفارش دهنده استفاده شود تا باورپذیری بیشتری داشته باشد .
به محض فراهم شدن شرایط برای عکاسی ، عکاس کار خود را شروع می کند و تعدادی عکس می گیرد . در حقیقت برای یک عکاس حرفه ای این اصلا طبیعی نیست صدها عکس بگیرد چون حتی مورد استفاده نیز قرار نمی گیرد .
کارهای پس از تولید و اصلاح گرافیکی نیز در اکثر موارد بعد از عکاسی انجام می گیرد . کارهایی که در دو سطح ملایم و حرفه ای انجام می شود مثلا در سطح ملایم استفاده از امکانات فتوشاپ فقط به دوربری کردن و یا سایه زدن بر روی عکس محدود می شود اما در سطح حرفه ای این طراحی ها نیازمند افکت های خاص و سنگینی می باشند . به عنوان مثال یک پوستر تبلیغاتی نوشیدنی با طعم سیب را در نظر بگیرید . به جای استفاده از یک عکس بر روی یک قوطی ساده ، یک عکاس تبلیغاتی با استفاده از یک ایده تبلیغاتی مناسب(یک عکس خوب همراه با طراحی گرافیکی جذاب) می تواند توجه مردم را به خود جلب کند . عکسی که نه تنها از نظر بصری جذاب است بلکه حتی میتواند آب دهان بیننده را نیز راه بیندازد .