عکاسی تبلیغاتی
عکاسی تبلیغاتی حوزه دشواری است که گونه های مختلفی از هنر را نیز در خود دارد . عکاس باید نگاه تیز بینانه و موثر در اجرا داشته باشد ، به همان شیوه ای که مشتری نیازهای خود را می سنجد . همکاری با تاجران ، اشتیاق آنها در ارائه کردن محصول جدید مخصوصا در دوران موفقیتشان یکی دیگر از جنبه های صنعت است .

عکاسی تبلیغاتی چیست؟
زمانی که شما به یک آگهی تبلیغاتی نگاه می کنید ، چه نکته ای اول از همه توجه شما را جلب می کند ؟ نوشته ای که در تبلیغ است ؟ احتمالا نه ، اگر شما از آدم ها خوشتان می آید اول به عکس نگاه می کنید . معمولا در تبلیغات این عکس ها هستند که چشم بیننده را به خود جلب می کنند و باز هم همین عکس ها هستند که تعیین می کنند بیننده خیلی دقیق به تبلیغ توجه کند یا به صورت گذرا .
این عکس ها تنها نباید جذاب و با کیفیت بالا باشند بلکه باید جالب و چشم گیر باشند . این عکس ها نباید فقط توجه بیننده را به خود جلب کند بلکه باید بیننده را وسوسه کند تا آن محصول را بخرد و یا از سرویسی که آن برند ارائه می دهد استفاده کند .
کالا ها می توانند زمانی که در حال استفاده هستند یا با یک پیش زمینه سفید عکاسی شوند . با افزودن افکت های تصویری و جلب نظر مشتری محصول می تواند حتی در شرایط غیر معمول نیز عکاسی شود . عکس های تبلیغاتی بعضا حتی در تبلیغات چاپی نیز مورد استفاده قرار می گیرند مثل تبلیغات در روزنامه ها و مجلات .
این عکس ها حتی در تبلیغات آنلاین ، تبلیغات محیطی ، در گوشی های موبایل و حتی تبلیغات تلویزیونی .

عکاس تبلیغاتی چه کار می کند ؟
یک عکاس به منظور رسیدن به ایده های خوب تبلیغاتی باید بداند که از یک محصول چگونه عکاسی کند ، او اول باید بفهمد که چه مدل عکس های تبلیغاتی نیاز است؟ به همین منظور او قبل از آغاز عکاسی با صاحب کالا دیدار می کند . در این دیدار صاحب کالا به طور واضح و شفاف باید به عکاس بگوید که منظور از این عکاسی چیست و او به عنوان سفارش دهنده چه پیامی را میخواهد به مخاطبین خود بدهد؟ بعد از آن عکاس موارد لازم برای عکاسی را فراهم می کند .
یکی از موضوعاتی که عکاس باید به آن توجه کند لوکیشن عکاسی است که با توجه به موضوع عکاسی فضای آن فرق می کند . مثلا بعضی از عکاسی ها استودیویی است در حالی که بعضی عکاسی ها در فضای باز انجام می شود .
در بعضی عکاسی ها مدل نیز حضور دارد . مثلا حین استفاده از آن سرویس یا در دست گرفتن محصول عکاسی انجام می شود . البته در عکاسی هایی که خدمت و یا سرویسی ارائه می شود بهتر است که از خود نفرات حرفه ای سفارش دهنده استفاده شود تا باورپذیری بیشتری داشته باشد .

به محض فراهم شدن شرایط برای عکاسی ، عکاس کار خود را شروع می کند و تعدادی عکس می گیرد . در حقیقت برای یک عکاس حرفه ای این اصلا طبیعی نیست صدها عکس بگیرد چون حتی مورد استفاده نیز قرار نمی گیرد .
کارهای پس از تولید و اصلاح گرافیکی نیز در اکثر موارد بعد از عکاسی انجام می گیرد . کارهایی که در دو سطح ملایم و حرفه ای انجام می شود مثلا در سطح ملایم استفاده از امکانات فتوشاپ فقط به دوربری کردن و یا سایه زدن بر روی عکس محدود می شود اما در سطح حرفه ای این طراحی ها نیازمند افکت های خاص و سنگینی می باشند . به عنوان مثال یک پوستر تبلیغاتی نوشیدنی با طعم سیب را در نظر بگیرید . به جای استفاده از یک عکس بر روی یک قوطی ساده ، یک عکاس تبلیغاتی با استفاده از یک ایده تبلیغاتی مناسب(یک عکس خوب همراه با طراحی گرافیکی جذاب) می تواند توجه مردم را به خود جلب کند . عکسی که نه تنها از نظر بصری جذاب است بلکه حتی میتواند آب دهان بیننده را نیز راه بیندازد .