تولید فیلم مستند و رپورتاژ صنعتی و آموزشی

ویدیوهای سازمانی برای اهداف خاصی در سازمان و به ویژه در روابط بین سازمانی مورد استفاده قرار میگیرند. امروزه این ویدیوها مبدل به بخش جداناپذیری از فعالیتهای بازاریابی شده‌اند و کسب وکارها برای ماندن در کورس رقابت و اثبات توانمندی‌های خود بیش از گذشته، به آنها احتیاج دارند. در یک کلام می‌توان گفت ویدیو‌های سازمانی یا فیلم‌های اداری فیلم‌هایی هستند که به معرفی یک شرکت یا یک تجارت به خصوص می‌پردازند. این فیلم‌ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها مخاطب خاصی را هدف قرار می‌دهند. برای مثال اگر هدف شما استخدام افراد کارآمد بیشتری است، این فیلم‌ها می‌توانند به‌خوبی شرایط ایده‌آل کاری و کارمندان شما را نشان دهند. اگر هدف شما نشان دادن سابقه کاری درخشان شرکت‌تان باشد ساخت این ویدیو‌ها می‌تواند بهترین روش برای نشان دادن خدمات شما باشد. به طور کلی می‌توان گفت دلایل زیادی برای ساخت این ویدیو‌ها وجود دارد.علاوه براینها، دلایل فراوان دیگری نیز می‌توان برشمرد: معرفی یک کالا یا خدمت یک شرکت به مشتریان، دادن پیشنهادات مختلف به مشتریان توسط شرکت، فرستادن پیامی به خصوص و یا خلاق به مشتری، شریک کاری و یا سرمایه گذاران و … اما همان‌طور که گفته شد هدف کلی از ساخت این دست ویدیو ها همان معرفی و شناساندن شرکت‌ها و خدمات‌شان است.

معمولا ساخت این ویدیو‌ها به مراحلی احتیاج دارد. به طور معمول کار با گرفتن سفارش از مشتری آغاز می‌شود. در این مرحله مشتری تعیین می‌کند که هدفش از ساخت چنین ویدیویی چیست و می‌خواهد چه پیامی را به چه کسانی برساند. البته گاهی این اهداف در مشاوره با شرکت سازنده مشخص می‌شوند یعنی شرکت سفارش دهنده تنها موضوع اصلی را بیان می‌کند. بعد از این مرحله نوبت به سناریو‌پردازی می رسد. این کار از طریق جلسات متعدد بین اعضای گروه سازنده و سناریو‌پردازان انجام می‌شود. در مرحله بعد سناریوی تدوین شده برای سفارش دهنده ارسال شده و بعد از اخذ تاییدیه مراحل ساخت آغاز می‌شود. کار‌هایی مانند تعیین بودجه، استوری برد وغیره قبل از فیلم‌برداری انجام شده و سپس فیلم برداری آغاز می‌شود. آخرین مرحله کار هم تدوین و تمام شدن کار است.

 

انواع ویدیو‌های سازمانی:

 • فیلم و مستند صنعتی

  فیلم و مستند صنعتی

  فیلم مستند صنعتی، ویدیویی است که از مراحل مختلف یک خدمت یا تولید محصول به صورت واقعی تهیه می‌شود. مجموعه‌های بزرگ نظیر کارخانه‌جات ، محیط‌های صنعتی و خط تولید ، پالایشگاه و نیروگاه ، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، پروژه‌های عمرانی ، مراکز تجاری ، مجتمع‌های تفریحی و ورزشی از جمله مراکزی هستند که برای نشان دادن خدمات و یا مراحل تولید محصولاتشان به تولید این مستند‌های صنعتی نیاز دارند. در حقیقت فیلم صنعتی به منظور نمایش تأسیسات صنعتی و سیر تولید کالا از لحظه ورود مواد اولیه تا زمانی که کالا به بازار عرضه می‌شود و همچنین نحوۀ نظارت و کنترل کمی و کیفی و یا تحقیقات جهت بهینه‌سازی و گسترش خط تولید و … ساخته می شود. هدف از ساخت چنین فیلمی نشان دادن کیفیت تولید کالا و برجسته سازی نکات مثبت و چگونگی فرآیند تولید و نمایش آن برای افرادی است که امکان حضور و بازدید، از کارخانه یا یک مجموعه صنعتی برایشان فراهم نیست. به این ترتیب مخاطبان در جریان ریز و دقیق جزئیات خدمت و یا تولید محصول مورد نظر قرار خواهند گرفت. با این رویکرد ساخت فیلم صنعتی مکمل بسیار مناسبی برای کلیه فعالیت‌های تبلیغاتی اطلاع‌رسانی و بازاریابی خواهد بود، چرا که چنین فیلمی مجموعه‌ای از عناصر دیداری، شنیداری و حتی نوشتاری را در بر داشته و به همین جهت قابلیت فضاسازی برای مخاطب خود را دارد و تقریباً همه مخاطبان با هر میزان سطح دانش و اطلاعات را می‌تواند به خود جذب و علاقمند سازد. شرکت ساینا با داشتن کادری مجرب آمادگی ساخت این مستند‌ها را با جذاب‌ترین شیوه ممکن دارد. این تیم با بهره‌برداری از امکانات مدرن فیلم‌سازی و نورپردازی می تواند مجموعه، خدمت و یا مراحل تولید محصول شما را به جذاب‌ترین شیوه ممکن به نمایش در بیاورد.

 • رپورتاژ

  رپورتاژ

  رسانه‌های مختلف به هر شکل و صورتی منبع کسب اطلاعات عموم مردم هستند. بدیهی است که مخاطبان یک شرکت یا موسسه هم بسیاری از اطلاعاتشان را از طریق رسانه‌های مختلف کسب می‌کنند. روزانه گزارش‌های مختلفی در این رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود. رپورتاژ هم شکلی از تبلیغات است که در غالب یک گزارش تهیه و ارائه شده و می‌تواند به شکل یک گزارش ویدیویی آماده شود. این گزارش باید به شکلی تهیه شود که متقاعد کننده باشد و کاملا بی طرفانه به نظر برسد. به همین جهت سناریو پردازی و شیوه روایت و همچنین آمار و اطلاعاتی که در چنین گزارش‌هایی ارائه می‌شود باید کاملا دقیق و درست تنظیم شده باشند. این گونه ویدیو‌ها می‌توانند به شکل گزارش‌هایی از یک شرکت، محصول و یا خدمت خاص تهیه شوند که در آن‌ها با متخصصانی در زمینه مورد نظر مصاحبه می‌شود. شرکت ساینا با داشتن تجربه منحصر به فرد در زمینه تهیه و تولید چنین گزارش‌هایی به شکل ویدیو آمادگی دارد تا بنا به سفارش مشتریان ویدیو‌های رپورتاژ مناسب پخش از رسانه‌های دیداری تهیه و در اختیار سفارش دهندگان قرار دهد. تیم تحقیقاتی ساینا با تمرکز برخدمت و یا محصول مورد نظر، اطلاعات کاملی را درباره آن جمع‌آوری کرده و سپس با سناریو پردازی مناسب یک تبلیغ مناسب با محتوای گزارشی و اطلاعات ارزشمند و جذاب و تهیه کرده و در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

 • ویدیو‌های آموزشی

  ویدیو‌های آموزشی

  این ویدیو‌ها معمولا محتوای آموزشی دارند و این محتوای آموزشی معمولا با دو هدف تولید می‌شود. هدف نخست از ساخت این ویدیو‌ها آموزش کارکنان یک شرکت و ارتقای سطح عملکرد آن‌ها است. این ویدیو‌ها معمولا برای آموزش شیوه‌های جدید تولید، بازاریابی، رویکرد‌های جدید و … ساخته می‌شوند. اما نوع دوم این ویدیو‌ها معمولا با هدف آموزش کاربران و مشتریان یک شرکت ساخته می‌شوند. موسساتی که خدمات آموزشی ارائه می‌کنند معمولا نیاز به تولید این ویدیوها دارند. همین طور گاهی این ویدیو‌ها برای آموزش استفاده از محصولات یک شرکت و یا خدمتی که یک موسسه ارائه می‌کند ساخته می‌شوند. در ساخت این ویدیوها ملاحظاتی باید در نظر گرفته شود، نخست این‌ که محتوای آموزشی باید به دقت تهیه شوند و مناسب جامعه هدفی باشند که ویدیو برای آن‌ها تهیه می‌شود. شرکت ساینا با داشتن یک تیم تحقیقاتی مناسب توانایی تولید چنین محتوایی را داشته و می‌تواند این محتوا را با همکاری شرکت‌های سفارش دهنده تهیه کند. نکته دوم ساختار این ویدیو‌ها است، در ساختار این ویدیو‌ها باید دقت خاصی لحاظ شود تا ویدیو کاملا ساده و در عین حال سرگرم کننده ساخته شود تا علاوه بر انتقال محتوای آموزشی مورد نظر بتواند بینندگان ویدیو را مشغول تماشای آن نگاه دارد. بدیهی است که یک ویدیوی خشک و بدون جذابیت هر چند محتوای آموزشی خوبی هم داشته باشد در جذب نظر مخاطبان موفق عمل نخواهد کرد. تیم سناریو پردازی شرکت ساینا با داشتن افراد مجرب می‌تواند یک محتوای آموزشی خوب را با تکنیک‌های سناریو پردازی درهم آمیخته و مجموعه‌ای آموزشی و جذاب همراه با تکنیک‌های روز فیلم سازی ارائه کند.

 • مستند سازی رویداد ها

  مستند سازی رویداد ها

  شرکت‌ها و سازمان‌ها به مناسبت‌های مختلف اقدام به برگزاری نشست‌ها، کنفرانس‌ها یا جشن‌های مختلفی می‌کنند. مستندسازی مراحل برگزاری این مراسم علاوه بر ثبت فعالیت‌های یک سازمان می‌تواند در فرآیند‌های تبلیغاتی آن سازمان هم نقش موثری داشته باشد. ساینا آمادگی خود را برای ثبت کنفرانس‌ها جشن‌ها و نشست‌های شما به حرفه ای ترین شیوه ممکن اعلام می‌کند.

 • تیزرهای آنلاین

  تیزرهای آنلاین

  امروزه علاوه بر رسانه‌های رایج دیداری تبلیغات تحت وب بخش مهمی از استراتژی تبلیغاتی شرکت‌های مختلف را تشکیل می‌دهد. تیزر‌های تبلیغاتی تحت وب یکی از شیوه‌های رایج تبلیغاتی این روز‌ها هستند. این تیزر‌ها باید در کوتاه ترین زمان ممکن و با حداکثر گیرایی پیام مورد نظر را به مخاطبان انتقال دهد. شرکت ساینا با آگاهی کامل از شیوه‌های تبلیغات تحت وب آمادگی تولید این گونه تیزر‌ها را برای شرکت‌ها و موسسات مختلف اعلام می‌کند.